Służba więzienna
„Panuje powszechny pogląd, że więzienia to ciemne tereny. Nagromadziło się tam tyle zła i grzechu. W pewnym sensie tak jest, ale są to też miejsca, w których zbierają się ludzie, by słuchać Słowa Bożego, by je studiować, by się modlić i co ciekawe, by śpiewać, chwalić Boga. Są uzdolnieni muzycznie i autentycznie, szczerze wielbią Boga. Dla mnie więzienia są miejscem, w którym uwielbiany jest zmartwychwstały Chrystus, a zatem są to także miejsca światłości i chwały”. Prezbiter Piotr Wisełka – naczelny kapelan w KZ
W Polsce prawie każdy Kościół chrześcijański prowadzi, w różnym wymiarze, służbę wśród skazanych. Najbardziej aktywny pod tym względem jest Kościół zielonoświątkowy. Zewnętrzne statystyki więziennictwa stawiają go w pierwszej piątce najbardziej zaangażowanych w wolontariat wśród osadzonych. Ponadto według statystyk wewnętrznych (nieformalnych) opartych na wypowiedziach pracowników służby więziennej prowadzi on najskuteczniejszą resocjalizację więźniów.
Nie należy mylić oficjalnej nazwy „Służba Więzienna” – państwowego resortu, z kościelną nomenklaturą. Dlatego chrześcijanie zaangażowani w tę służbę używają terminu „Misja Więzienna”. Pod taką nazwą znajdują się też informacje na oficjalnej stronie Kościoła zielonoświątkowego www.kz.pl. Jest to Największe skupisko osób ewangelicznie wierzących usługujących skazanym.
Misja ta polega na odwiedzaniu więźniów w zakładach karnych i aresztach śledczych. Celem spotkań organizowanych w więzieniach jest przedstawienie Ewangelii o zbawieniu z łaski przez Jezusa Chrystusa oraz zachęta do poznawania Boga i Jezusa Chrystusa przez lekturę Biblii. Osiąga się to poprzez różnego typu działania: studium biblijne prowadzone w małych grupach, indywidualne rozmowy, świadectwa, koncerty muzyki chrześcijańskiej, prelekcje, audycje czy spektakle teatralne.
Misja Więzienna jest agendą Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce. Działalność misyjną – ewangelizacyjną na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych prowadzą poszczególne zbory kościoła, wśród nich i nasz zbór. We wszystkich jednostkach, w których odbywają się posługi Kościoła Zielonoświątkowego zostały podpisane umowy pomiędzy dyrektorami jednostek i pastorami zborów lub osobami przez nich upoważnionymi. W Polsce około 45 zborów Kościoła Zielonoświątkowego jest zaangażowanych w służbie więziennej.Nasz zbór odwiedza regularnie więźniów w Zakładzie Karnym w Barczewie oraz Kamińsku.
Osobą odpowiedzialną za misję więzienną naszego zboru jest diak. Eugeniusz Ruszczyk